Zapraszamy Państwa do współpracy, oferujemy wysokiej jakości produkty, terminowe dostawy oraz konkurencyjne ceny.
Kontakt z nami: tel.: +48 12 263 73 27, tel.kom. +48 793 930 812, e-mail: biuro@e-promo.com.pl

Budowa i użytkowanie magazynowej wagi paletowej.

» Waga paletowa
Budowa i zasady prawidłowej eksploatacji

Budowa wagi paletowej

Cały układ pomiarowy składa się z pomostu wagowego wykonanego ze stalowego profila zabezpieczonego przed korozją powłoką z lakieru proszkowego lub w wersjach inox pomost wykonany jest w całości ze stali nierdzewnej. Ponieważ waga paletowa ma służyć do wykonywania szybkich i dokładnych pomiarów towarów ułożonych na paletach, posiada specjalną konstrukcję pomostu w kształcie litery "U". Ta specjalna konstrukcja pomostu ułatwia umieszczenie ładunku na wadze przy pomocy typowego ręcznego wózka paletowego.

W pomoście zainstalowane są cztery czujniki tensometryczne dobrane odpowiednio w zależności od całkowitej nośności układu pomorowego. W czujniki wkręcone są stopy wagi umożliwiające jej wypoziomowanie w miejscu ustawienia. Wszystkie czujniki są połączone w sumatorze zwanym także puszką połączeniową, od której wychodzi kabel pomiarowy (w naszych wagach o długości 5m) do miernika wagowego, który przekształca sygnał z czujników i wyświetla ciężar obciążenia wagi na wyświetlaczu. By waga odpowiednio i prawidłowo funkcjonowała, po wyprodukowaniu i złożeniu poszczególnych elementów, całość zostaje odpowiednio skalibrowana przy użyciu certyfikowanych odważników, a wersje z legalizacją dodatkowo sprawdzone i zalegalizowane przez zewnętrzną jednostkę certyfikującą np. Obwodowy Urząd Miar czy Akredytowane Laboratorium Wzorcujące.

Waga paletowa to praktyczne urządzenie pomiarowe do ważenia palet. Dodatkową jej zaletą jest dużo niższa masa własna niż w przypadku tradycyjnych wag pomostowych. Dzięki temu jest doskonałym urządzeniem do ważenia mobilnego. By w pełni wykorzystać potencjał wagi paletowej, jej prawidłowa konstrukcja powinna uwzględniać rolki jezdne i uchwyt pozwalający bez trudu przemieścić wagę w dowolne miejsce, przez jednego pracownika. Jeżeli planujemy wykorzystywać wagę jako mobilne urządzenie wagowe warto również zaopatrzyć miernik w akumulator pozwalający na pracę wagi bez potrzeby podłączania jej do gniazda sieciowego.

Warunki użytkowania i prawidłowe ustawienie wagi

Wagi paletowe wykonane ze stali malowanej proszkowo są odpowiednie do pracy w halach i magazynach czyli ogólnie w zadaszonych pomieszczeniach. Natomiast wagi wykonanie ze stali nierdzewnej można eksploatować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budników, pamiętając jednak żeby nie narażać urządzenia na działanie agresywnych środków chemicznych, skrajnych temperatur czy na bardzo dużą wilgotność. Ze względu na charakterystykę urządzeń pomiarowych można je wykorzystywać w temperaturach od -10oC do + 40oC, jak również by zapewnić prawidłowe ważenie nie należy umieszczać ich w pomieszczeniach narażonych na wibracje czy udary. Projektując, czy wybierając miejsce w którym będzie odbywać się kontrola wagi należy zwrócić uwagę by podłoże na którym będziemy ustawiać wagę było suche, płaskie, równe i wystarczające do utrzymania ciężaru samej wagi, towaru który będziemy ważyć jak również osób i sprzętu wykorzystywanego podczas ważenia. Miejsce wagowe powinno być również wolne od bliskości źródeł ciepła i podmuchów powietrza.

Na co należy zwracać uwagę podczas eksploatacji wagi paletowej

Podczas eksploatacji wagi paletowej należy zwrócić szczególną uwagę, na newralgiczne miejsca, które przez nieuwagę lub niewłaściwą obsługę można uszkodzić, narażając się tym samym na duże koszty naprawy. Są to:

  • czujniki tensometryczne, stanowiące podstawowy element układu pomiarowego. Używając wagi należy kłaść towar delikatnie, na środku pomostu. Biorąc pod uwagę że ważony towar na wadze oscyluje w granicach od 600 kg do nawet 3 T, zrzucenie takiego ciężaru na wagę z dużej wysokości może skutkować uszkodzeniem czujnika. Należy szczególnie chronić rogi pomostu gdzie zamontowane są czujniki tensometryczne. Wagę należy ustawić tak by nie kolidowała z ruchem w ciągu komunikacyjnym. Tym samym ustrzeżemy się przed przypadkowym najechaniem np. wózka elektrycznego na bok czy róg wagi i kosztowną naprawą.
  • kabel pomiarowy – standardowo w naszych wagach dołączany jest kabel pomiarowy o długości 5m, który pozwala w większości przypadków na swobodne umieszczenie miernika wagowego w pobliżu pomostu. Należy pamiętać by kabel ułożyć tak, by nie narażać go na uszkodzenia w wyniku nadepnięcia, przejechania czy nacięcia. W przedsiębiorstwach w których występuje zagrożenie związane z możliwością przegryzienia kabla przez gryzonie, dobrym pomysłem jest zabezpieczenie kabla pomiarowego metalowym peszlem na całej długości. W przypadku mechanicznego uszkodzenia kabla pomiarowego, naprawa wagi będzie wiązała się z kosztami nie tylko wymiany samego kabla lecz również jej kalibracją lub dodatkową legalizacją (w przypadku wag legalizowanych). Uszkodzenie kabla może również spowodować uszkodzenie płyty głównej w mierniku wagowym, przez co koszt naprawy urządzenia jeszcze bardziej się zwiększy.
  • miernik wagowy – należy umieścić w takim miejscu by był wygodny w obsłudze dla operatora wagi, a jednocześnie nie był narażony na przypadkowe uszkodzenie. Standardowo miernik przystosowany jest do położenia na blacie, natomiast opcjonalne dostępny jest uchwyt do montażu na ścianie lub wygodny stojak, który wraz z wagą można przenieść w dowolne miejsce.
  • pomost wagowy - należy utrzymywać w czystości, gdyż nagromadzony brud może powodować błędy w ważeniu. Bardzo ważne jest by pamiętać - zwłaszcza w przypadku wag mobilnych- o każdorazowym wypoziomowaniu wagi z nowym miejscu ustawienia.

Okresowe kontrole poprawności wskazań

Waga paletowa to waga o specjalnej konstrukcji nośnej mająca za zadanie maksymalnie ułatwić ważenie towarów przewożonych przy pomocy ręcznych wózków paletowych. Ze względu na swoją funkcjonalność wykorzystywana jest w wszelkiego rodzaju sklepach hurtowniach, centrach logistycznych czy też halach przemysłowych, gdzie towar przechowywany jest i transportowany na paletach euro lub innych paletach przemysłowych. Mimo ze sama konstrukcja wagi jest bardzo solidna i przeznaczona do ważenia zazwyczaj dużych mas należy pamiętać o podstawowych w/w zasadach użytkowania urządzenia pomiarowego jak również o okresowych kontrolach poprawności wskazań i wymianie zużytych elementów.

O ile w przypadku wag z legalizacją częstotliwość kontroli - w tym przypadku legalizacji ponownej - wskazuje nam sama ustawa, która nakazuje wykonywanie sprawdzania i ponownej legalizacji co 25 miesięcy, o tyle w przypadku zakupu wagi w wersji technologicznej o kontrolę technicznych parametrów musimy zadbać sami. W przypadku intensywnej eksploatacji wagi zaleca się by okresową weryfikację przeprowadzać co dwa lata. Wagę można poddać sprawdzeniu i wzorcowaniu w obwodowym urzędzie miar, w certyfikowanym laboratorium wzorcującym lub u producenta wagi. W przypadku skorzystania z wzorcowania u producenta kwota za usługę będzie wyższa, ale jednocześnie zyskujemy na fachowym przeglądzie wagi, szybkiej dostępności i wymianie części, które mogły ulec zużyciu podczas eksploatacji.

Gwarancja i dostępność części zamiennych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli wag paletowych niemniej jednak warto zaznajomić się przed zakupem bliżej z urządzeniem, a zwłaszcza jego wykonaniem. Wagi majce służyć do intensywnego użytkowania w warunkach przemysłowych powinny mieć solidną, sprawdzoną konstrukcję. Decydując się na dużo tańczy model należy pamiętać że z reguły jest on wykonany z gorszych i mniej trwałych podzespołów.

Należy brać pod uwagę, że wagę kupujemy na lata, jak również fakt, iż po dłuższym czasie zwłaszcza intensywnego użytku, konieczna stanie się wymiana zużytych części, wykonanie okresowego przeglądu czy kalibracji wagi. Warto zatem korzystać z markowych produktów, producentów obecnych na rynku od dłuższego czasu, którzy dają gwarancję dostępności części zamiennych i oferują serwis gwarancyjny czy pogwarancyjny. Nie bez znaczenia jest także w tym przypadku wiedza i doświadczenie gromadzone przez lata w konstruowaniu i produkcji tego precyzyjnego urządzenia.

Systemowe rozwiązania przeciwepidemiczne dla firm

Zapewnij bezpieczeństwo swoim pracownikom i Klientom

Oferujemy szeroką gamę produktów do dezynfekcji i zachowania czystości nawet w najbardziej wymagającym otoczeniu.

Firmy zainteresowane stałymi dostawami środków do dezynfekcji lub większymi ilościami odzieży jednorazowej zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego, celem ustalenia warunków współpracy.

Profesjonalne środki do dezynfekcji

Środki do dezynfekcji małych i dużych powierzchni · Ściereczki antybakteryjne Morana · Dezynfekcja i pielęgnacja rąk

Jednorazowa odzież ochronna

Do zastosowania wszędzie tam gdzie wymagane są wysokie standardy higieniczne.

Fartuchy i komplety ochronne · czepki higieniczne · rękawiczki nitrylowe · maski higieniczne i FFP2

Do góry
  • strona główna
  • mapa strony
  • wyślij e-mail